Hipoterapia - liečivá energia koní

14.10.2022

...koňom je úplne jedno ako vyzeráme, berú nás takých, akí sme...


Čo je hipoteria?

Hipoterapia je jedným z druhov animoterapie - terapie pomocou zvierat. Skladá sa z dvoch gréckych slovných základov - hippos (kôň) a therapein (liečba).

Ide o aktivity spojené s koňom - vodenie, čistenie, lonžovanie, jazdenie, voltíž a i., s fyziorehabilitačným, psychologickým a sociálnym pozitívnym účinkom.

Ako funguje?

Pozitívne hipoterapeutické pôsobenie koňa sa rozdeľuje do dvoch skupín:

1. Telesná náprava (ovplyvňovanie fyziologických funkcií orgánov)

- kôň je jediné zviera, ktoré má človeku najbližší pohybový rámec. U ľudí s fyzickým postihnutím možno práve prostredníctvom týchto pohybov stimulovať mozgové centrá, ktoré nedokážu dávať správne impulzy svalom a nervom.

Počase si mozgové centrá tieto vzorce osvoja a dokážu fungovať relatívne samostatne. Okrem toho, ako sa človek prispôsobuje rytmu koňa upravuje sa aj jeho dych - prehĺbi sa a je pravidelný.

2. Psychická náprava (psychické fungovanie človeka)

- vlastnosti koňa ako rýchlosť, sila, obratnosť, elegancia, temperament mu vyslúžili post honosnosti. "Byť na koni" navodzuje pocit dominancie a sily. Človek sa učí ovládať svoje telo a následne aj riadiť koňa. Schopnosť viesť také veľké zviera podporuje sebavedomie.

Kôň nerozlišuje, či je človek pekný, škaredý, bohatý či chudobný, zdravý alebo postihnutý..., ale to ako sa správa. Ak sa neriadi istými prirodzenými sociálnymi pravidlami, okamžite dostane od koňa spätnú väzbu (napr. nepohne sa, cúvne, zrýchli, vykopne, odbočí inde...). Týmto spôsobom udržuje hranice, ktoré sú veľmi podstatné pre prežitie stáda a človek sa učí rešpektovať cudzie hranice a akceptáciu autority.

Zdravotné účinky hipoterapie:

  • Podporuje dynamickú stabilizáciu chrbtice.
  • Zlepšuje koordináciu tela.
  • Uvoľňuje skrátené svaly.
  • Zlepší mobilizáciu kĺbov, ich pohyblivosť a centrovanie.
  • Zlepšuje a reguluje dýchanie.
  • Zlepšuje ústny prejav človeka (ústna motorika, vokalizácia reči).
  • Zlepšuje celkové vnímanie okolia.
  • Posilňuje sebaúctu a sebavedomie.
  • Relaxácia.

Pre koho je hipoterapia určená?

Hipoterapiu môže využívať takmer každý. Z vekového hľadiska možno s hipoterapiou začať približne od 1,5 roka a absolvovať ju možno aj v starobe.

Hipoterapia sa však neodporúča pri poruchách vedomia, hlbších stupňoch demencie, akútnej intoxikácii, akútnych psychotických stavoch, akútnej fáze schizofrénie.

Ku kontraindikáciám patrí aj nesúhlas človeka, neprekonateľný strach z koňa, alergia na srsť. Avšak strach a alergia sa dajú tiež pozitívne ovplyvniť hipoterapiou.

ŠPT

(zdroj: upravené eduworld.sk)

Základná škola Bytča, Ulica mieru 1235
Všetky práva vyhradené 2022
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky