Na čo netreba zabúdať pri vojnovej situácii na Ukrajine.
Milí rodičia a naši žiaci,
tento článok vznikol, preto, že nám vzájomne na sebe záleží a chceme sa čo najčastejšie cítiť dobre a bezpečne. Keďže o aktuálnej situácií sa denne dozvedáme množstvo informácií, ktoré v nás vyvolávajú tie najrôznejšie emócie, chceme Vás povzbudiť a poukázať trochu na iný aspekt situácie, ktorý tu tiež je a o ktorom sa až tak často nehovorí. Zhrnuli sme pár myšlienok, ktoré možno vnímame viacerí ale v médiách sa o nich až tak často nehovorí.
- Nie je dôležité zaujať názor, ale byť tu pre druhého.
- Nie je potrebné unavovať sa myšlienkami a obrazmi o tom čo všetko sa môže stať, ale je potrebné pripraviť sa na pomoc blížnym.
- Povzbudzujme sa navzájom a myslíme na to, že aj keď sme v tom spolu, potrebujeme sa sem tam ubezpečiť, že to čo prežívame je v poriadku.
- Emócie, ktoré v týchto chvíľach prežívame sa tlakom zvýrazňujú a v našich životoch, ako aj v životoch detí sa zvyknú prejavovať rôzne. Stres a strach, ktorý z toho máme v nás môže vzbudiť a vyhrotiť emócie tak, že sa to prejaví "zlým, nevhodným, neadekvátnym, nepochopiteľným, zraňujúcim" spôsobom. Preto buďme citliví a pokúsme sa hovoriť o svojich pocitoch.
- Keď nevieme zaujať stanovisko je to v poriadku, keď nevieme čo cítime aj to je v poriadku.
- Je OK, že nie sme OK.
- Nemusíme sa vždy automaticky cítiť zle. Súcit neznamená cítiť sa zle a zabudnúť na vlastné šťastie.
- Cíťme sa šťastní čo najčastejšie lebo keď sme oddýchnutí a šťastní vieme tu byť viac pre druhého.
- Ak chceme niekomu pomôcť, neznamená to, že rozhovor sa musí týkať len vojny, aj ak sa ho to priamo dotýka. Niekedy je lepšie hovoriť o iných veciach.
- Ak nehovoríme o situácií na Ukrajine neznamená to, že ju ignorujeme ale, že sa potrebujeme cítiť bezpečne a hovoríme radšej o témach, ktoré nás uisťujú.
V závere nájdete rôzne spôsoby zvládania tejto náročnej situácie, alebo možnosti ako s deťmi o tejto téme komunikovať. Plagáty sú vyvesené aj na dverách školy či nástenkách.
Ak máte iné pocity a myšlienky, ktoré by mohli pomôcť aj ostatným túto situáciu zvládnuť lepšie pokojne ich zašlite na adresu lucysynak@gmail.com
Váš ŠPT